Jaką wybrać cyklinarkę do parkietu – podłogi drewnianej
Cyklinowanie drewnianej podłogi to proces polegający na zeszlifowaniu jej wierzchniej warstwy. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się urządzenia mechaniczne wyposażone w pasy lub tarcze ścierne nazywane cyklinarkami. Prawidłowo przeprowadzona renowacja pozwala usunąć widoczne uszkodzenia i przywrócić drewnianej podłodze pierwotny wygląd.
Jakie podłogi można cyklinować i kiedy można to robić
Cyklinowanie pozwala nie tylko odnowić podłogę, ale również wygładzić jej powierzchnię i nadać jej odmiennego wyglądu. Procesowi temu mogą być poddawane m.in. klasyczne drewniane parkiety wykonane z naturalnego drewna, różnego rodzaju drewniane mozaiki, a także podłogi z litych desek. Za pomocą odpowiedniego sprzętu możliwe jest również szlifowanie drewnianych schodów oraz listew przypodłogowych. Cyklinowanie przeprowadza się zazwyczaj w sytuacji, gdy podłoga w wyniku użytkowania utraciła swój pierwotny wygląd. Wskazaniem do cyklinowania są występujące nierówności, pojawiające się drzazgi oraz nieestetyczne przebarwienia. Wykonanie tego rodzaju czynności jest również wskazane przez lakierowaniem drewna, ponieważ pozwala usunąć stare warstwy ochronne.
Przegląd urządzeń do cyklinowania podłóg drewnianych
Zasadniczo stosuje się cztery rodzaje cykliniarek, tj.:
- taśmowe;
- planetarne;
- krawędziowe;
- polerki.
Pierwsze z wymienionych doskonale nadają się do szlifowania większych powierzchni. Konstrukcja o stosunkowo dużym ciężarze zapewnia stabilność i łatwość prowadzenia nawet po bardzo nierównej powierzchni. Cykliniarki taśmowe doskonale nadają się do wykonywania podstawowego szlifu wyrównującego. Do kolejnego etapu prac można użyć urządzenia planetarnego. Obracające się talerze szlifierskie zapewniają dużą precyzję. To sprawia, że cykliniarka planetarna doskonale nadaje się do wykonywania szlifu końcowego. W miejscach trudnodostępnych stosuje się modele krawędziowe, nazywane również rantówkami, bądź brzegówkami. Po zakończeniu procesu szlifowania warto sięgnąć po polerki do drewna, które skutecznie usuwają niewielkie ubytki oraz widoczne rysy. W związku z tym, że do prawidłowego przeprowadzenia cyklinowania parkietu niezbędne jest użycie kilku rodzajów urządzeń, zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych wypożyczalni. Takie działanie zapewnia dostęp do potrzebnego sprzętu, bez konieczności jego kupowania na własność.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze cykliniarki
Chociaż obsługa cykliniarki nie jest skomplikowana, do jej prawidłowego użycia niezbędne jest pewne doświadczenie. Przyda się ono również przy wybieraniu sprzętu do pracy. Jednym z najistotniejszych parametrów każdego urządzenia jest jego moc. Przyjmuje się, że moc profesjonalnych cykliniarek wynosi od 1kW do 3 kW. Istotny wpływ na wydajność pracy ma również średnica tarczy i prędkość jej obrotu. Standardowe urządzenia wyposażone są tarcze, które pozwalają na szlifowanie powierzchni o szerokości od 200 mm do 400 mm. Większa prędkość obrotu tarczy przyczynia się do szybszego usuwania zewnętrznej warstwy materiału. Dobrej jakości urządzenia dostępne w wypożyczalniach lub profesjonalnych sklepach wyposażone są w talerze, które wykonują od 1000 do 3000 obrotów na minutę. Na efektywność procesu cyklinowania wpływa także waga urządzenia. Cykliniarki o większym ciężarze zapewniają lepszy docisk do drewnianego podłoża, co znacząco ułatwia pracę. Cyklinowanie parkietu to zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić fachowcom. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie zaleca się korzystanie z profesjonalnego sprzętu pochodzącego od renomowanych producentów.