Olej czy lakier? Co wybrać?
Podłoga z drewna to jeden najczęściej spotykanych widoków, nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale także w biurze. Łączy w sobie wyjątkowe walory estetyczne z wysoką funkcjonalnością. Drewno jako materiał na podłogę jest wybierany ze względu na swoją długowieczność i możliwości renowacji. Nawet mocno zniszczone powierzchnie odzyskać mogą swój dawny blask dzięki cyklinowaniu. Zabieg ten, w zależności od rodzaju danej podłogi, ilości warstw i sposobu montażu, możliwy jest do przeprowadzenia ograniczoną liczbę razy (niekiedy tylko raz!). Warto zadbać o zabezpieczenie podłogi, aby możliwie długo prezentowała się bez zastrzeżeń. Do najpopularniejszych metod konserwacji podłóg należą lakierowanie i olejowanie. W zależności od rodzaju danej podłogi i wybranej metody uzyskane mogą zostać różne efekty. Olej i lakier działają w odmienny sposób i inaczej wpływają na drewno. Niezależnie od wybranej metody, odpowiednio zabezpieczona podłoga zyska zwiększoną trwałość i ochronę przed uszkodzeniami.
Lakier do podłogi – co trzeba o nim wiedzieć
Zabezpieczając drewnianą podłogę przy użyciu lakieru tworzymy na niej zewnętrzną warstwę ochronną (lakier nie wnika w głąb desek). Dzięki temu umożliwia on uzyskanie różnych efektów wykończenia. Lakiery do podłóg dzielą się na dwa rodzaje: wodne i rozpuszczalnikowe. Lakier wodny pozwala zachować i wyeksponować rysunek słojów i podkreślić naturalną barwę drewna. Dzięki lakierowi rozpuszczalnikowemu z kolei drewniane deski zyskają ciepłą barwę. Zarówno dzięki lakierowi wodnemu, jak i rozpuszczalnikowemu, na powierzchni podłogi może zostać uzyskany efekt zbliżony do tafli wodnej, jak również półmatowy, matowy oraz tzw. ultra mat (efekt surowego drewna).
Oba rodzaje lakierów zabezpieczają podłogę, tworząc na jej powierzchni trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę ochronną. Zastosowanie lakieru ochronnego przeciwdziałać będzie ponadto starzeniu się podłogi. Podejmując decyzję o sposobie zabezpieczenia podłogi warto jednak mieć na względzie, że lakierowanie nie jest zalecane w miejscach narażonych na wyjątkowo intensywne użytkowanie i duże ryzyko większych uszkodzeń mechanicznych. Ciekawy efekt wizualny, który uzyskany zostać może przy zastosowaniu lakieru warto rozważyć w przypadku np. domowego salonu lub sypialni. Jeżeli jednak zabezpieczenia wymagają przestrzenie biurowe bądź np. przedpokój, zdecydowanie lakier może okazać się rozwiązaniem mniej skutecznym. Ewentualne ubytki, uszkodzenia bądź otarcia podłóg lakierowanych, w celu ich renowacji wymagać bowiem będą cyklinowania i ponownego lakierowania całej powierzchni podłogi.
Zabezpieczenie podłogi olejem – najważniejsze informacje
W odróżnieniu od lakieru, olej wnika głęboko do wnętrza struktury desek. Wpływa to na wyeksponowanie naturalnego usłojenia desek oraz ich faktury. Olej nadaje również drewnianej podłodze cieplejszy odcień. Pod tym względem efekt jego zastosowania przypomina nieco działanie lakieru rozpuszczalnikowego. Warto mieć jednak na uwadze, że w większym od lakieru stopniu olej skutkować będzie przyciemnieniem koloru. Oleje do podłóg dzielą się na naturalne, które pozwalają na uzyskanie matowego efektu powierzchni, oraz wzbogacone woskiem, nadające podłodze delikatny połysk.
Bez względu na rodzaj oleju, który zastosowany zostanie do zabezpieczenia podłogi, jej powierzchnia wymagać będzie pielęgnacji częściej niż w przypadku podłogi lakierowanej. Do bieżącego mycia podłogi olejowanej zalecane używanie dedykowanego mydła. Ponadto, taka podłoga raz do roku powinna zostać gruntownie umyta i pokryta olejem pielęgnacyjnym. W przeciwieństwie do powierzchni lakierowanych, podłoga zabezpieczona olejem nie wymaga jednak cyklinowania w całości w razie wystąpienia punktowych ubytków. W przypadku powstania mogą one być uzupełniane miejscowo. Zastosowanie oleju eliminuje ponadto ryzyko wybarwień na powierzchni podłogi.