Cykliniarka krawędziowa- rantowa, do czego służy?
Piękna podłoga to chluba każdego wnętrza! Czy to w domu, czy w przestrzeni biurowej – podłoga powinna zawsze prezentować się nienagannie. Jako powierzchnia eksploatowana w zasadzie nieustannie narażona jest ona na uszkodzenia i zużycie. Obuwie, w którym poruszamy się po podłodze, lżejsze i cięższe przedmioty, które na niej stawiamy bądź po niej przesuwamy – wszystko to wpływa na pogorszenie jej stanu. Sposobem na przywrócenie drewnianym podłogom blasku jest cyklinowanie. Pozwala ono usunąć nawet wyraźne rysy i uszkodzenia i wyrównać powierzchnię. Cyklinowanie wymaga użycia specjalistycznych urządzeń. Wśród nich warto wyróżnić cykliniarkę krawędziową- rantową. Do czego jest ona wykorzystywana?
Cykliniarka krawędziowa-rantowa – czym różni się od innych cykliniarek?
Cyklinowanie powierzchni drewnianych podłóg to czynność wykonywana przy użyciu cykliniarek. Powierzchnie podłóg, które podlegać mają cyklinowaniu, są zazwyczaj stosunkowo duże, liczone w metrach kwadratowych. Aby ich cyklinowanie przebiegało sprawnie wykorzystuje się w tym celu cykliniarki o dużej powierzchni roboczej – taśmowe, bębnowe bądź planetarne. Ich zastosowania pozwala w szybkim czasie uporać się z dużą przestrzenią podłogi. Tego typu cykliniarki, ze względu na swoje gabaryty i wagę, posiadają jednak pewne ograniczenia. Cykliniarka krawędziowa-rantowa jest urządzeniem innego typu – lżejszym, posiadającym mniejszą powierzchnię roboczą i specjalistyczne zastosowanie.
Cykliniarka krawędziowo-rantowa – najważniejsze cechy
Specjalistyczne urządzenie, jakim jest cykliniarka krawędziowo-rantowa, cechuje poręczność, kompaktowe rozmiary i wysoka precyzja. Cykliniarka tego typu, dzięki zastosowaniu worka na pył, do którego zasysany jest on w czasie pracy, pozwala na maksymalne ograniczenie zapylenia w miejscu pracy. Posiada ona dodatkowo regulowane uchwyty, pozwalające na dobranie najwłaściwszej wysokości. Konstrukcja cykliniarki pozwala na łatwą wymianę papieru ściernego. Możliwa jest ponadto regulacja wysokości cyklinowania. W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania i zapewnienia precyzji pracy, urządzenie wyposażone jest w specjalne kółka, odpowiedzialne za właściwe prowadzenie cykliniarki po danej powierzchni.
Do czego służy cykliniarka krawędziowo-rantowa?
Duże, płaskie powierzchnie podłóg poszczególnych pomieszczeń ograniczone są ścianami. Miejsce styku ściany z podłogą stanowi jedno z większych wyzwań w trakcie cyklinowania. Dotarcie do poszczególnych styków, a także kątów i rantów, umożliwia cykliniarka krawędziowo-rantowa. Jej rozmiary i relatywnie niewielka powierzchnia robocza pozwalają na manewrowanie w sposób precyzyjny i dokładny. Stopa urządzenia, do której montowany jest papier ścierny, posiada obniżony profil w części roboczej. Pozwala to na zastosowanie cykliniarki w trudno dostępnych miejscach, np. pod grzejnikami, bez konieczności ich uciążliwego i pracochłonnego demontażu. Obszar roboczy cykliniarki krawędziowej-rantowej jest dopasowany do kształtu jej obudowy. Dzięki temu nie pozostawia ona na podłodze stref niewycyklinowanych. Podłoga, która podlegać ma cyklinowaniu powinna zostać każdorazowo odpowiednio do tego przygotowana. Oprócz usunięcia z niej wszelkich przedmiotów i dokładnego odkurzenia, wskazany jest również demontaż listew przypodłogowych. Z różnych względów (np. sposobu montażu) nie zawsze jest to jednak możliwe. Cykliniarka krawędziowwa-rantowa umożliwia cyklinowanie podłogi do samej krawędzi listwy. Jej kompaktowe rozmiary pozwalają również na cyklinowanie niewielkich powierzchni, np. drewnianych schodów. Ponadto urządzenie wykorzystane może zostać także do usuwania brzegów, które pozostać mogą po cykliniarkach innego typu.