Jak samemu lakierować drewnianą podłogę?
Stworzenie atrakcyjnego wnętrza przez wiele osób jest utożsamiane z wykorzystaniem modnych mebli oraz awangardowych gadżetów. W rzeczywistości piękna aranżacja zaczyna się od podstawowych elementów, które są fundamentem każdego salonu. W stworzeniu estetycznego wnętrza sporą rolę odgrywa przede wszystkim podłoga. Aby wyróżniała się ona pięknym wyglądem, należy dołożyć wszelkich starań, żeby była nie tylko funkcjonalna, ale także szykowna. Dobrym patentem jest więc zdecydowanie się na umieszczenie w swoim pomieszczeniu drewnianej podłogi. Choć ma ona wiele zalet, to należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dzięki niej podłoga będzie bowiem mogła prawidłowo realizować swoje funkcje.
Lakierowanie drewnianej podłogi – na czym polega?
Spora część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że podłoga nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wiele osób sądzi, że do utrzymania jej we wzorowym stanie wystarczy regularne mycie drewnianych desek. W rzeczywistości jest to jednak nieprawda, ponieważ samo mycie nie zapewni podłodze długiej żywotności. Aby mogła ona cieszyć domowników pięknym wyglądem przez długie lata, warto poddać ją lakierowaniu. Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych patentów na estetyczne wykończenie podłogi. Wykonuje się je, aby zapewnić dodatkową ochronę oraz odporność na potencjalne uszkodzenia. Podłoga jest bowiem regularnie narażona na zarysowania, zadrapania bądź pęknięcia, dlatego niezwykle ważne jest, żeby zapewnić jej bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Dzięki lakierowaniu stłuczenie szklanki bądź spadnięcie ciężkiego przedmiotu na ziemię nie powinno spowodować permanentnego zniszczenia desek. W efekcie tego lakierowanie umożliwia utrzymanie standardów bezpieczeństwa na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, proces ten sprawia, że ziemia nabiera dodatkowego uroku. Jej wykorzystanie wpływa bowiem na to, że podłoga staje się znacznie atrakcyjniejsza pod kątem wizualnym.
W jaki sposób lakierować drewnianą podłogę?
Nie ulega wątpliwości, że lakierowanie drewnianej podłogi ma szerokie spektrum zalet. Zwiększenie wytrzymałości podłoża, poprawa jego estetyki praz ułatwienie procesu czyszczenia drewnianych desek to tylko niektóre korzyści, które płyną z lakierowania. Aby jednak przeprowadzić je bez pomocy profesjonalistów, należy się odpowiednio przygotować. Samodzielne lakierowanie jest relatywnie proste, aczkolwiek jeżeli chcemy mieć pewność, że przebiegnie prawidłowo, to należy przestrzegać kilku obligatoryjnych reguł. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie idealnego preparatu. Wiele osób kupuje pierwszy lepszy preparat bez upewnienia się, iż jest to sprawdzony i przebadany produkt. Idealny lakier powinien być dobrany zgodnie z rodzajem drewna, jaki znajduje się w naszym salonie. Po zakupie lakieru należy przygotować podłoże do lakierowania. W tym celu należy zadbać o to, by powierzchnia była idealnie sucha i nie miała żadnych kropli cieczy. Istotne jest także usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń oraz zabrudzeń, które mogłyby spowodować, że lakierowanie nie przebiegnie po naszej myśli. Przed rozpoczęciem lakierowania można także użyć cykliniarki. Dzięki niej możliwe będzie znaczne usprawnienie tego procesu. Ostatnim krokiem jest aplikacja lakieru. Aby został on naniesiony równomiernie, trzeba skorzystać ze specjalnego wałka. W celu zwiększenia ochrony podłogi warto zdecydować się na naniesienie relatywnie dużej liczby powłok lakieru. Zdaniem ekspertów idealne lakierowanie powinno zostać powtórzone trzykrotnie. Trzy powłoki lakieru zapewniają bowiem, że podłoga jest prawidłowo chroniona.