Jak samemu odnowić podłogę drewnianą?
Podłogi drewniane mają wiele mocnych stron, dzięki czemu ich popularność w społeczeństwie rośnie w zawrotnym tempie. Ich wykorzystanie sprawia, że możliwe jest stworzenie estetycznego i niezwykle przytulnego wnętrza, które cechuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale także funkcjonalnością i długą żywotnością. Drewniane podłogi – choć są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia – po pewnym czasie mogą ulec drobnym zniszczeniom. Wówczas konieczne jest ich odrestaurowanie, które w mgnieniu oka poprawi estetykę podłoża.
Cyklinowanie – sposób na odnowienie podłogi drewnianej
Cyklinowanie to proces, który polega na zdarciu zniszczonej warstwy drewna za pomocą cykliniarki. Zazwyczaj jest ono realizowane przez profesjonalistów i fachowców w swojej branży, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz specjalistyczny sprzęt, jednak może być wykonywane również na własną rękę. Co prawda, samodzielne cyklinowanie nie jest proste, aczkolwiek daje bardzo pozytywne efekty. Aby móc samodzielnie przeprowadzić cyklinowanie, należy wypożyczyć maszynę szlifującą, czyli specjalne urządzenie, które umożliwi szybkie odrestaurowanie podłogi. Cyklinowanie wiąże się z generowaniem dużej ilości zanieczyszczeń, dlatego przed jego wykonaniem należy wynieść wszystkie przedmioty znajdujące się w salonie. Polega ono na precyzyjnym szlifowaniu parkietu, które powinno zostać wykonane z należyta sumiennością i dokładnością. Po szlifowaniu należy zaszpachlować wszystkie ubytki oraz przeprowadzić polerowanie. Po jego wykonaniu obligatoryjne jest odkurzenie podłogi oraz wywietrzenie pomieszczenia. Wynika to z faktu, że cyklinowanie niesie za sobą nie tylko sporo zanieczyszczeń, ale też nieprzyjemny zapach. Na koniec wykonuje się lakierowanie. Powinno być ono realizowane za pomocą sprawdzonego lakieru, który cieszy się dobrymi opiniami i świetną renomą.
Alternatywy dla cyklinowania – inne patenty na odnowienie podłogi
Choć cyklinowanie niesie za sobą wiele korzyści, to jego przeprowadzenie jest relatywnie trudne w realizacji. Dlatego właśnie wiele osób szuka alternatyw dla tej metody. Ciekawym patentem na samodzielne odnowienie podłogi drewnianej może być jej olejowanie. Olej ma szerokie spektrum walorów i odpowiada za impregnację drewna, dzięki czemu przyczynia się do poprawy walorów estetycznych podłoża. Zastosowanie olejowania sprawia, że podłoga nabiera żywszych i bardziej wyrazistych kolorów, w efekcie czego prezentuje się o wiele ładniej niż wcześniej. Odrestaurowanie podłogi na własną rękę może być wykonywane również z użyciem farb. Metoda ta jest bardzo szybka i tania, dzięki czemu pozwala uzyskać widoczne efekty za niewielkie pieniądze. Podłoga pomalowana na nowy kolor może dodatkowo uatrakcyjnić wnętrze, co sprawi, że nabierze ono jeszcze większego wdzięku. Ten patent odnawiania podłogi jest zalecany szczególnie dla osób, których podłoga ma znaczne ubytki. Dobra farba umożliwia bowiem skuteczne zakrycie wszystkich niedoskonałości, w efekcie czego cechuje ją bardzo wysoka skuteczność. Ciekawym patentem na odnowienie zniszczonej drewnianej podłogi jest również jej celowe postarzenie. W tym celu należy skorzystać ze szczotkowania. Jest to proces, który polega na zeszlifowaniu wierzchniej miękkiej warstwy drewna z wykorzystaniem specjalnej szczotki. Dzięki temu podłoga nabiera starodawnego klimatu i idealnie łączy się z klasycznymi aranżacjami. Metoda postarzania podłogi sprawdzi się dobrze u wszystkich osób, które chcą odnowić podłogę, dodając do swojego wnętrza powiew tradycjonalizmu.