Porównanie cykliniarek do parkietu. Bębnowa vs taśmowa vs planetarna
Wybór dobrej cykliniarki przekłada się na skuteczne i wydajne cyklinowanie podłóg drewnianych przy zachowaniu odpowiedniego tempa i efektywności pracy. Narzędzia te służą do szlifowania oraz oczyszczania powierzchni płaskich ze starych warstw lakieru i farby. Mogą być też wykorzystywane do innych czynności. Jak dobrać najlepszą cykliniarkę do swoich potrzeb? Czym różnią się od siebie cykliniarki bębnowe, taśmowe i planetarne?
Cykliniarki bębnowe
Pierwszym stosowanym typem cykliniarek były te bębnowe. Wymiana papieru i cyklinowanie mniejszą gradacją wymagały odkręcania tzw. klinów na walcu ściernym. Obecnie tego typu maszyny uchodzą za dość przestarzałe. Ich wadę stanowi nie tylko skomplikowana wymiana papieru ściernego, ale również problem z zostawianiem wałków na cyklinowanym parkiecie. By rozwiązać ten problem stosowano wałki rozprężne, gdzie taśma ścierna z papieru utrzymywała się w cykliniarce na wale w prawidłowej pozycji na skutek działania siły odśrodkowej działającej na wałek ścierny. Cykliniarki bębnowe rozpędzają się do ok. 3000 obr./min. Pomimo ich wad, wciąż są stosowane przez niektórych fachowców.
Cykliniarki taśmowe
Cykliniarki taśmowe są powszechnie stosowane do szlifowania podłóg drewnianych. Sprawdzają się świetnie przede wszystkim podczas renowacji większych powierzchni, ich zaletą jest też łatwe prowadzenie. Są niezastąpione na krzywych, zniszczonych podłogach. Waga 70 kg zapewnia im stabilność. Urządzenia radzą sobie dobrze w wąskich pomieszczeniach i na korytarzach. Ponadto dzięki swojej konstrukcji mogą pracować blisko ścian. Są wyposażone w regulowany mechanizm sprzęgła podnoszącego wałek, co ułatwia rozłożenie ich na dwie części. Umożliwia to ich łatwy transport, ponieważ zmieszczą się do wszystkich bagażników. Najlepszą opcję stanowi użycie maszyny do szlifu gradacją 24, 40 i 80, by zakończyć etap i móc przejść do szpachlowania. Gdy cała podłoga jest wyszpachlowana, można sięgnąć po cykliniarkę planetarną lub orbitalną, które wyrównają powierzchnię. Cykliniarki taśmowe nadają się najlepiej do wykonywania podstawowych szlifów wyrównujących na zniszczonych, zniekształconych podłogach, we wnętrzach o większej powierzchni. Należy mieć na uwadze, że jeśli w budynku nie ma windy lub podjazdu, do podniesienia i przeniesienia maszyny konieczne będzie skorzystanie z pomocy.
Cykliniarki planetarne
Cykliniarki planetarne do podłóg drewnianych stanowią klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w miejscach trudno dostępnych i ciasnych dzięki niewielkiej masie własnej i niedużym rozmiarom urządzenia. Maszyny są też stosowane do cyklinowania podłóg o półokrągłych krawędziach, ponieważ są wyposażone w tarczę ścienną o okrągłym kształcie. Sprawdzi się ona przy wszystkich krawędziach łukowych. Niska waga stanowi zaletę maszyn w kontekście stosowania ich do samodzielnej pracy, a także ich załadunku i rozładunku do samochodu czy pracy w budynku nieposiadającym windy. Większość urządzeń tego typu ma na tyle niewielką wagę, że może je wnieść po schodach nawet jedna osoba. To rozwiązanie wydajne i niedrogie, które sprawdzi się przede wszystkim przy podłogach w dobrym stanie. Do pracy z podłogami zniszczonymi lepiej jest wybrać cykliniarkę taśmową. Precyzyjna praca maszyny sprawia, że nadaje się doskonale do końcowych szlifów podłogi przed lakierowaniem, jednak jest na tyle uniwersalna, że można ją użyć też do cyklinowania podłóg w gorszym stanie. Precyzja i wydajność są gwarantowane przez zastosowanie niedrogich krążków ściernych.